Další nepovedený zákon jde do praxe

Čipování psů mělo v původním záměru posloužit k lepší identifikaci zvířat a k přehlednější evidenci zvířat v tzv. množírnách, které se vydávají za zájmové chovné stanice psů.
štěně na schodech
A jak to doopravdy bude fungovat?
• I při splnění zákonné povinnosti čipování, majitel nemá povinnost takto očipované zvíře zaregistrovat do nějakého rejstříku. Místo jednoho centrálního registru vedeného veterinární správou, existuje několik soukromých registrů, které nejsou propojené, a tedy například pro hledání ztraceného nebo ukradeného psa, jsou k ničemu.
• Situaci s kontrolou množíren to nijak nezmění. I když pomineme fakt, že zvířata z množíren nechodí ven, nechodí k veterináři a veterinární kontrola by musela přijít s povolením k domovní prohlídce, aby mohla zvířata zkontrolovat, majitel takové množírny si může čipy za pár korun koupit na internetu a zvířata si označit, čímž splní svou povinnost.
K omezení činnosti množíren psů můžeme přispět jako veřejnost, která si psy kupuje. Nemělo by nám být jedno, jak tato zvířata žijí a jediná věc, kterou můžeme udělat, je nekupovat takto množená zvířata.
Pro pořízení psa je nejlepší řídit se několika postupy, které by měly kupujícího před množírnami ochránit:
• Nikdy nekupujte psa na trhu, nebo někde na místě, které prodávající navrhne, mimo místo, kde se pes do toho okamžiku zdržoval. Trvejte na požadavku vidět rodiče zvířete, pokud jde o štěně. Pokud je k dispozici jen fena, trvejte na informaci o psovi, včetně místa, kde ho můžete vidět.
• Máte dobrou šanci koupit psa od slušného chovatele, pokud si necháte od svých známých doporučit místo, kde oni, nebo někdo z jejich okruhu známých, zvíře v minulosti kupovali.
zrzavé štěně
• Další možnost nákupu je přímo v chovné stanici. Většina zájmových chovů má své webové stránky. Vyhněte se místům, kde chovají 10 plemen psů, dejte přednost malochovům s jedním nebo dvěma plemeny.
• Hodně informací můžete získat i na výstavě psů, kam vezmete třeba celou rodinu na víkendový výlet.
I od dobrého chovatele můžete pořídit psa za rozumnou cenu. Ne všechny štěňata jsou vhodná pro další chov a slušný chovatel taková zvířata většinou prodá za smluvenou cenu. Drobné nedostatky, které takové zvíře má, mu nijak neubírají na kráse, může jít o vadu chrupu, nebo jiný poměr zbarvení srsti, kvůli kterému by zvíře neprošlo k zařazení do chovu a nebylo by vhodné pro výstavní účely.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup