Jsou LED žárovky lepší než ty klasické?

Není pochyb o tom, že my lidé světlo potřebujeme. Naše oči nejsou uzpůsobeny k vidění za minimálního světla, tak jako například kočičí. To ale znamená, že potřebujeme po setmění umělé osvětlení. A vzhledem k tomu, že se náš život již dávno neřídí Sluncem, je jasné, že jej využíváme každý den.muž držící obří rozsvícenou žárovku
 
Po mnoho let nám toto světlo zabezpečovala v naprosté většině případů klasická žárovka. Ta po mnoho let nezměnila ani svůj princip, ani tvar. Avšak vývoj jde stále kupředu, a tak se v posledních letech na trhu objevilo osvětlení, které si klade za cíl to klasické nahradit. Jsou to LED žárovky, které se začaly hromadněji vyrábět po nařízení, které si klade za cíl ty klasické postupně eliminovat, jelikož jsou jednak neúsporné a jednak neekologické.
 
Nabízí se zde však otázka: má tento nový typ šanci prorazit ve srovnání s tím starým? Popravdě řečeno, má. Je sice podstatně menší, avšak svítí mnohem jasněji. Také spotřebovává méně energie a má podstatně větší výdrž.  To vše jsou dobré důvody pro to si ji pořídit.
 
Ovšem pokud je tak výhodná, proč ještě nenahradila ty klasické ve všech domovech? Odpověď je jednoduchá: konzervatismus a především cena. Mnoho lidí nechce zkoušet něco nového, když ten starý způsob jim až doposud naprosto vyhovoval. Zvláště staří lidé nechtějí nějaké nové vynálezy.
 
A jak již bylo řečeno, je zde i faktor ceny. Ta je přeci jen poměrně vyšší, než u klasického typu žárovek. Ač je to více než kompenzováno jejich delší životností, zvláště chudší lidé se zdráhají dát tolik peněz, neboť mnoho z nich si nespočítá, že se jim tato investice v dlouhodobém horizontu vrátí.klasická zhasnutá žárovka na bílém pozadí
 
Tak jak to tedy je? Nahradí klasický typ druh LED? Troufám si tvrdit, že v budoucnu ano. Ovšem teprve poté, co se patřičně sníží jeho cena a přijde generace, které se tohoto způsobu osvětlení nebojí. Do té doby však budou klasické žárovky hrát stále prim.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup