Prakticky všechny pojišťovny nabízí stejné druhy pojištění. Máme zde klasické povinné ručení, životní, majetkové, ale i mnoho dalších. Jedním z těch poměrně běžných je pak i cestovní pojištění, určené pro ty, kteří vyráží do zahraničí.
Jeho hlavním cílem je poskytnout pomoc, pokud se v cizině dostaneme do problémů, například pokud se zraníme nebo se nám ztratí zavazadla. Díky němu můžeme mít zajištěno i více služeb navíc, a můžeme si tak naši dovolenou dobře užít. Ovšem než jej uzavřeme, měli bychom se zamyslet, zda je pro nás skutečně vhodné.
V první řadě je potřeba si uvědomit, že se jeho ceny liší podle destinace, do které pojedeme. A dává to smysl – v rizikovější zemi nám hrozí větší nebezpečí, a je tedy i vyšší pravděpodobnost, že se nám něco stane. Je tedy pochopitelné, že si pojišťovna bude účtovat víc. To samé platí i v případě, že tam pojedeme provozovat některý z rizikovějších sportů. Jednoduše řečeno – čím větší riziko nám hrozí, tím více od nás bude pojišťovna chtít.
Dále je potřeba vzít v úvahu smlouvy a dohody, které má Česká republika s jinými zeměmi. Pokud například jedeme pouze v rámci Evropské Unie, můžeme očekávat mnohem méně potíží, a tedy i naše pojištění bude levnější. Opak je však také pravdou.
Proto je dobré zajímat se mimo jiné také o výluky. Ty jsou i v tomto případě velmi důležité, a říkají nám, co pojišťovna hradit nebude. Proto bychom měli vybírat tak, aby zde byly pokryty veškeré naše aktivity i ta nejpravděpodobnější rizika, která nám hrozí. Poměrně důležité jsou také limity. Většina pojišťoven má určitou částku, do jejíž výše vám bude danou věc hradit. Pokud její cena tuto hranici přesáhne, budete muset zbytek doplatit sami. To je důležité zejména u lékařských zákroků, kde se mohou ceny vyšplhat velmi vysoko.
Pamatujme však, že i když nečekáme, že se nám něco stane, jisti si nikdy být nemůžeme. Rozhodně tedy není na škodu se alespoň částečně pojistit.