Sauna v našem domově

Klasické sauny, které jsme znali z uplynulých let jako veřejné, pocházely z Finska. Běžně byly přičleněné k veřejným lázním, kde bylo možné si za poplatek vysaunovat tělo. Kabina byla hromadná, v určité hodiny pro ženy, jindy zas pro muže, odpočinková zóna pak byla ve formě lehátek často oddělených plentami, aby se udrželo soukromí k příjemné relaxaci. Dnes už takových saun moc nenajdeme. Důvodem je možnost zařídit si svojí soukromou saunu ve svém domě, některé sauny jsou pak postavit i do většího pokoje.

Historie sauny
Původ slova sauna je ve finštině. Znamená, že jde o dům, který sloužil k lázni, ve kterém byl vzduch ohříván pecí. Tyto sauny bývaly přistavovány k domům, uprostřed bylo velké ohniště, kde se nahřívaly kameny. Nebyla zde okna ani komín a kouř a pára šla ven jen úzkými průduchy. Do Čech se dostala první sauna v r. 1946. Zdomácněla a stala se posléze v dnešní době běžnou součástí našich domovů. Nejprve jako malé svépomocné stavby zejména v rodinných domech, nyní již je docela časté, že zastánci saunování si pořizují kabiny do běžných bytů. Bazének však nahrazuje pouze studená sprcha.

Současnost dnešních saun
V rodinném domku lze pořídit saunu v různé velikosti a bez větších problémů. Pokud se budeme chtít saunovat jen v kruhu rodiny, pořídíme si saunu přiměřené velikosti. Pokud máme v úmyslu zvát na saunování větší společnost, pak se nám vyplatí udělat saunu jako samostatnou přístavbu. Jaký způsob vytápění zvolíme, je už jen na nás. Bydlíme – li v běžném činžovním domě, ani my si nemusíme odepírat soukromí saunování. Dnes jsou již výrobci, kteří nám na klíč dodají saunu ve formě saunovací kabiny do naší ložnice nebo pokoje.

Sauna ale není pro každého
I když sauna je velmi zdravá a pro organismus přínosná, existuje mnoho chronických nemocí, se kterými se používat saunu nedoporučuje. Proto než se pustíte do pořízení sauny, navštivte svého lékaře a poraďte se o vhodnosti saunování právě pro vás.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup