Vyšší rodičovská stále neschválena

Jste na rodičovské dovolené, nebo se na ni v dohledné době chystáte? Momentálně je výše rodičovského příspěvku stanovena na 220 tisíc korun, v případě dvojčat a vícerčat na 330 tisíc korun. Částku je potřeba vyčerpat do čtyř let věku dítěte. Od 1. ledna 2020 by se tato částka měla zvýšit na 300 tisíc korun na jedno dítě a v případě dvojčat a vícerčat na 450 tisíc korun. Zvýšení se týká těch,kteří na rodičovskou dovolenou nastoupí příští rok, ale dosáhnou na něj i rodiny, které už podporu čerpají a letos neukončí.
české peníze
I přesto, že se na tomto zákonu všichni shodnou, k hlasování zatím nedošlo. Mnoho lidí tuto situaci nechápe. Je možné, že se zvýšení rodičovského příspěvku nestihne schválit ani do konce roku a vůbec k němu nedojde? Na mimořádné schůzi, která se konala 1. listopadu, mělo proběhnout hlasování, k němu však nedošlo dle některých v důsledku dlouhého projevu Ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové. V tomto projevu Maláčová obvinila ODS z toho, že se snaží zvětšit okruh rodin, kterých by se zvýšení rodičovského příspěvku mělo týkat: "v pravicových stranách se náhle probudilo sociální cítění, kterému nevěřím."
Poslanci také argumentují tím, že nejdříve je nutné schválit daňový balíček, aby byly zajištěny prostředky na vyplácení rodičovských příspěvků. I to je však problém – proběhl již čtvrtý pokus dokončit třetí čtení předlohy, ale k hlasování se stále nedostalo.
matka a dcera
Projednávání balíčku totiž provází kritika ze strany opozice. Hlasování o daňovém balíčku a o zvýšení rodičovského příspěvku by znovu mělo proběhnout ve středu 6. listopadu. Tuto informaci uvedla Maláčová na svém Twitteru: „Dnes jsem poslancům poctivě vysvětlila své stanovisko k PN k rodičovské. Opozici se ale v pátek nechce pracovat do večera. O rodičovské a daňovém balíčku budeme hlasovat BEZ ROZPRAVY ve středu v 10 hodin. Vyšší rodičák od 1.1.2020 bude! Tak, jak jsem slíbila.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup